dom w stanie surowym

Jeśli planujesz budowę domu, ale nie masz doświadczenia w tym zakresie, nie musisz się martwić. W dzisiejszych czasach można skorzystać z wielu źródeł wiedzy, jak i porad ekspertów, którzy mogą Ci pomóc w tym procesie. Najlepiej będzie zacząć od początku i dokładnie zapoznać się z etapami budowy, aby wiedzieć, czego się spodziewać i na co się przygotować. W budownictwie wyróżnia się kilka stanów, obejmujących wznoszony budynek, a jednym z nich jest stan surowy otwarty. Czym różni się on od stanu surowego zamkniętego? Odpowiadamy!

Czym jest stan surowy otwarty domu?

Stan surowy otwarty budynku to etap budowy, na którym konstrukcja dachu jest już wykonana, ale wnętrze domu nadal pozostaje do wykończenia. Oznacza to, że w budynku znajdującym się w stanie surowym otwartym zostały wybudowane ściany nośne, strop nad parterem, schody, kominy, więźba dachowa, a także pokrycie dachu. Montaż drzwi, okien i bram garażowych, a także wykonywanie ścian działowych, to zadania wykonywane w kolejnej fazie prac, czyli na etapie stanu surowego zamkniętego.

dom stan surowy

Stan surowy otwarty domu – najczęstsze błędy

W trakcie budowy domu błędy popełnione na etapie stanu surowego otwartego mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, oddziałujących na trwałość konstrukcji. Nieścisłości oraz odchylenia od projektu mogą wpłynąć na późniejszą fazę wykańczania i użytkowania budynku. Z tego względu lepiej unikać błędów niż naprawiać ich skutki. Najczęstsze błędy, do których dochodzi w trakcie budowy domu to np.:

  • murowanie ścian w czasie niskiej temperatury, co prowadzi do osłabienia wytrzymałości betonowych elementów,
  • brak precyzji przy poziomowaniu i pionizowaniu ścian, co utrudnia utrzymanie odpowiedniego poziomu i pionu konstrukcji budynku,
  • pominięcie hydroizolacji podczas budowy przegród, co skutkuje penetracją wody do ścian – co z kolei prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni.

Zabezpieczenie domu w stanie surowym otwartym

Gdy budynek w stanie surowym otwartym musi poczekać na dalsze prace, zaleca się zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wszystko po to, aby stworzyć szczeliny, zapewniające wentylację wnętrza budynku. Ponadto zaleca się:

  • ułożenie folii paroprzepuszczalnej na więźbie dachowej (w przypadku, gdy dach nie został jeszcze pokryty),
  • wykonanie pełnego deskowania oraz pokrycie papą dachu przygotowanego do pokrycia dachówką,
  • spuszczenie wody z instalacji wodnej, jeśli już została doprowadzona do budynku.

Zajrzyj również na: Woodlove.to.

Dom w stanie surowym zamkniętym, czyli jaki?

Warto podkreślić, iż w prawie budowlanym nie ma jednoznacznej definicji stanu surowego zamkniętego. Z tego względu należy zawsze określić w umowie z firmą wykonawczą, jakie prace obejmuje ten etap. Przed osiągnięciem stanu surowego zamkniętego, konieczne jest ukończenie etapów stanu zerowego i stanu surowego otwartego. Wówczas budynek ma już fundamenty, piwnice, stropy, ściany oraz dach. Prace nad elementami konstrukcyjnymi są zakończone, a zaczyna się montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Budynek zostaje również zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Często na tym etapie wykonywane są też ściany działowe, oddzielające poszczególne pomieszczenia oraz trwa przygotowanie podłoża pod warstwy podłogowe, czyli wykonanie tzw. wylewek.

 

stan surowy zamknięty co obejmuje

Grunt to dobry plan

Należy mieć na uwadze, że błędy popełnione na etapie budowy stanu surowego zamkniętego mogą być trudne do naprawienia w przyszłości. Dlatego prace te powinny być wykonywane ostrożnie i z uwagą. Oszczędzanie na materiałach może później skutkować problemami z komfortem cieplnym w budynku oraz innymi kłopotami. Ważne jest również, aby dokładnie zaplanować budowę, ponieważ zmiany w lokalizacji pomieszczeń – zwłaszcza przeniesienie kuchni, łazienki, schodów czy kominka – może przysporzyć wielu trudności lub po prostu być niemożliwe do przeprowadzenia w późniejszym czasie.

Etap stanu surowego zamkniętego zakończony – co dalej?

Kiedy osiągnięty zostanie etap stanu surowego zamkniętego, nie oznacza to końca prac budowlanych. Przed inwestorem czeka jeszcze wiele innych zadań – warto zaplanować je w odpowiedni sposób. Przede wszystkim, należy podjąć kluczowe decyzje, takie jak wybór materiałów wykończeniowych oraz rodzaju ogrzewania. Ponadto warto zastanowić się nad aranżacją wnętrz.

Pracę na tym etapie budowy trzeba zacząć od rozprowadzenia instalacji wodnej, kanalizacyjnej, a następnie przewodów podtynkowych, np. elektrycznych. Po zakończeniu instalacji, można przystąpić do tynkowania. Tego typu pracę zaczyna się od sufitu, a następnie przechodzi do ścian oraz otworów okiennych i drzwiowych. Warto również rozważyć wykończenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi. Po tym etapie nadchodzi pora na izolację podłogi – zazwyczaj w tym celu używa się styropianu, polistyrenu ekstrudowanego lub wełny. Układając drugą warstwę płyt izolacyjnych, należy też rozprowadzić instalacje centralnego ogrzewania.


Materiał sponsorowany