Remont mieszkania nie jest tanim przedsięwzięciem, więc warto korzystać z różnych źródeł oszczędności. Zmiany wcale nie muszą być ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie gotówki, więc warto jest skorzystać z podpowiedzi zawartych w tym wpisie. Nie ma sensu przepłacać, jednak trzeba pamiętać, że jakość ma znaczenie. Priorytetem jest, aby uzyskać trwałe efekty, gdyż w innym przypadku włożona praca nie ma sensu.

Jak zaoszczędzić na remoncie? Poznaj sprawdzone sposoby!

Mnóstwo osób obawia się remontu czterech kątów. Trudno się temu dziwić, ponieważ w ostatnich latach w górę poszybowały ceny artykułów budowlanych, mebli, dekoracji. Wydaje Ci się, że na odświeżenie mieszkania musisz poświęcić wszystkie oszczędności lub wziąć pożyczkę, którą będziesz spłacać długie miesiące? Nic bardziej mylnego! Czasami wystarczy odrobina sprytu, aby zaoszczędzić gotówkę. Dużą rolę odgrywa także planowanie wydatków, ponieważ nie wszystko da się zorganizować natychmiast.

1. Stworzenie planu remontu

Nie tylko remont generalny wymaga planowania. Należy stworzyć listę wszystkich niezbędnych prac – potrzebne informacje na ten temat można znaleźć w sieci. Wiadome jest, że większość osób nie ma pojęcia, z jakich etapów składa się wymiana armatury łazienkowej czy tapetowanie ścian. W internecie dostępne są nie tylko szczegółowe opisy usług, ale także aktualne stawki obowiązujące w danym regionie. Znacząco ułatwia to przygotowanie kosztorysu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część prac można wykonać samodzielnie.

Do przygotowanego kosztorysu dobrze jest doliczyć około 10-20% środków. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem.

2. Wybór ekipy remontowej

Ceny usług budowlano-remontowych nie należą do niskich, jednak istnieje szansa na nawiązanie współpracy z tanią i dobrą ekipą. Podczas podejmowania decyzji o podpisaniu umowy trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Osoby bez doświadczenia i kwalifikacji nierzadko generują dotkliwe straty. Właśnie dlatego konieczne jest sprawdzenie opinii poprzednich klientów. Opłaca się również poprosić o rekomendacje znajomych czy sąsiadów, którzy remont mieszkania mają za sobą.

Odległe terminy zniechęcają do wyboru ekipy. Na uwagę zasługuje fakt, że najlepsi fachowcy nie mają czasu na to, aby zająć się nowym zleceniem z dnia na dzień. Czasami lepiej jest poczekać dłużej, a mieć pewność, że prace zostaną zrealizowane zgodnie z oczekiwaniami. Umowę dobrze jest jednak zawrzeć wcześniej – powinna ona zawierać gwarancję niezmiennej ceny świadczonych usług.

3. Zakup materiałów budowlanych i wyposażenia

Nie masz pojęcia, jak zaoszczędzić na materiałach budowlanych, meblach i pozostałym wyposażeniu mieszkania? To prostsze, niż się wydaje! Wiadome jest, że ceny w sklepach online są zwykle niższe, a dodatkowo można skorzystać z intuicyjnych w obsłudze porównywarek cen. Wystarczy kilka kliknięć, aby dowiedzieć się, gdzie dany artykuł dostępny jest najtaniej. Bardzo ważne jest jednak to, aby sprawdzić koszty dostawy. Najkorzystniejsze są oferty z bezpłatną wysyłką.

Warto na bieżąco poszukać także Informacji o promocjach, wyprzedażach i kodach rabatowych na platformach takich jak Wydawaj Dobrze, gdzie można znaleźć specjalną kategorię “Dom i Ogród”. W ramach tego serwisu można znaleźć dużo obniżek do bardzo popularnych polskich sklepów, jak na przykład Black Red White: https://www.wydawajdobrze.com/kody-rabatowe-kupony/black-red-white.

Oszczędni powinni także zajrzeć do outletów, gdzie zniżki sięgają nawet 70-80%! W przypadku zawarcia umowy z ekipą remontową warto jest zapytać, czy fachowcy nie posiadają rabatów dla firm, które nie są dostępne dla klientów indywidualnych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej należy zweryfikować warunki zwrotu, tak aby oddać niewykorzystane artykuły.