Z pewnością większość osób dobrze kojarzy kwiaty, które potocznie określane są jako margaretki, jednak nie każdy wie, że właściwa nazwa ich to jastrun właściwy i są one niezwykle cenione przez ogrodników, jak i zielarzy. Efektowne, białe kwiaty z miękkim żółtym środkiem można znaleźć w wielu ogrodach, jak i na łąkach oraz polanach. Osoby, które chcą mieć przed domem niewymagające rośliny, które doskonale ozdabiają przestrzeń zdecydowanie powinni na nie postawić. Jak uprawiać więc jastrun właściwy? Jak go odpowiednio pielęgnować? Co trzeba wiedzieć o tej roślinie? Zainteresowani z pewnością znajdą kilka cennych wskazówek w poniższym artykule.

Jastrun właściwy – uprawa

Jeszcze do niedawna, jastrun właściwy, który należy do grupy kwiatów astrowatych, uchodził za roślinę, którą częściej spotykało się na łąkach, czy też przy lasach niż w przydomowych ogrodach. Ostatnio jednak wiele się zmieniło, gdyż coraz więcej osób docenia pospolite, niewymagające rośliny, które nie tylko są łatwe w pielęgnacji, ale również umilają oko i doskonale wpływają na efektowną aranżację przestrzeni zewnętrznej. Ogrodnicy, którzy chcą stworzyć prosty, estetyczny ogród z pewnością powinni wybrać jastrun właściwy, gdyż szybko dzięki niemu można stworzyć „efektowny dywan”, który doskonale prezentuje się zarówno na bardzo nasłonecznionym terenie, jak i na tym, w którym przez większość dnia panuje cień. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie rośliny dobrze się czują w towarzystwie jastruna. Zdarza się bowiem, że jastrun wypiera inne kwiaty zajmując ich przestrzeń, dlatego też warto zwracać uwagę, na to co ma znaleźć się w ich pobliżu.

To warto wiedzieć!

Ogrodnicy, którzy zdecydują się na tego rodzaju roślinę w swoim ogrodzie z pewnością nie zawiodą się, gdyż jest ona bardzo odporna na zmienne warunki pogodowe, jak i nie potrzebuje specjalnej gleby. Ogromnym plusem jest to, że jastrun nie wymaga również nawożenia. Doskonale sprawdzi się przy altanach, przy ścieżkach, przy oczkach wodnych itp. Trzeba też przyznać, że jastrun właściwy dzięki subtelnej kolorystyce dobrze prezentuje się również pośród innych kwiatów. Nie charakteryzuje się specjalnym zapachem, dlatego też często jest wybierany przez osoby, którym zależy na bezzapachowych roślinach.

jastrun właściwy

 

Niestety często jest tak, że uprawa jego wychodzi spod kontroli, gdyż jastrun właściwy w odpowiednich warunkach może szybko rosnąć i się rozgałęziać. Zdarza się nawet, że w okresie rozkwitu, który przypada przeważnie od początku czerwca do połowy lipca, niektóre kwiaty osiągają wielkość około 90 – 100 cm. Wiele osób decyduje się na nie dlatego też, że doskonale prezentują się, jako kwiaty cięte w wazonie. Trwałość i estetyczny, subtelny wygląd to z pewnością główne zalety takich kompozycji kwiatowych.

Jastrun – co zrobić, by mieć w swoim ogrodzie piękny jastrun?

Mnóstwo ogrodników zauważa, że bez specjalnych starań jastrun w ogrodzie pięknie kwitnie. Chcąc jednak stworzyć efektowną kompozycję z jastruna właściwego warto nasiona wysiewać jeszcze w kwietniu, by z początkiem lata cieszyć się odrobiną pachnącej łąki w swoim ogrodzie. W tym czasie warto zadbać o to, by roślina była regularnie podlewana. Można także dla szybszego wzrostu wzbogacić glebę, na której znajdują się nasiona odrobiną kompostu. Jak stworzyć z jastrunem wyjątkową kompozycję w ogrodzie? Dlaczego warto korzystać z jego cennych właściwości letniczych? Na stronie internetowej: https://poradnikogrodniczy.pl/jastrun-wlasciwy.php, z pewnością można znaleźć mnóstwo fachowych porad, które warto wziąć pod uwagę uprawiając w swoim ogrodzie jastrun właściwy.