domy z paneli SIP

Domy z paneli SIP to nowoczesne i zyskujące popularność rozwiązanie będące alternatywą dla budownictwa tradycyjnego. Gotowe domy SIP są szczególnie popularne w Skandynawii, Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej. Moda na dom z płyt SIP w Polsce nabiera rozpędu i z każdym rokiem takich gotowych budynków powstaje coraz więcej.

Domy z paneli SIP – charakterystyka technologii

Dom z płyt SIP to budynek, który zamiast tradycyjnie stawianych ścian jest wykonywany ze specjalnych, zbudowanych z trzech części płyt. Warstwą wewnętrzną jest rdzeń izolacyjny, natomiast na zewnątrz występują warstwy osłonowe. Zewnętrzna warstwa to najczęściej płyty OSB lecz można również zastosować płyty cementowe lub MFP. Warstwa wewnętrzna to pianka poliuretanowa, polistyren ekstrudowany lub styropian. Płyty SIP są energooszczędne, cechują się dobrą przepuszczalnością powietrza oraz są bardzo wytrzymałe. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ekologiczność domów budowanych tą technologią, gdyż płyty OSB oraz styropian nie powodują reakcji alergicznych i są bezpieczne dla życia i zdrowia ludzi.
Budowa domu metodą tradycyjną często wiąże się z zastosowaniem wielu materiałów, a takie budowy ciągną się latami. Gotowe domy SIP to błyskawiczna realizacja, która trwa tylko kilka tygodni. Oprócz tego projekty domów z płyt SIP są niezwykle funkcjonalne, co wpływa na rosnące zainteresowanie takim sposobem budowy domu.

Dom z płyt SIP – wznoszenie

Ta nowoczesna technologia pozwala na wybudowanie domu nawet w przeciągu dwóch tygodni. Ponadto gotowe budynki cechują się niezwykłą szczelnością oraz odpornością na wilgoć. Gotowe płyty SIP łączy się ze sobą przy pomocy wkrętów samogwintujących, dzięki którym konstrukcja jest bardziej stabilna i wytrzymała. Na łączeniach nakłada się wówczas piankę poliuretanową, która zwiększa izolacyjność termiczną budynku. Ponadto, w odróżnieniu od tradycyjnej metody budowy domu, budynki w technologii SIP można wznosić bez względu na warunki atmosferyczne. Gotowe domy w technologii SIP to budynki energooszczędne i ekologiczne. Oszacowano, iż rachunki za prąd w takich domach mogą być nawet czterokrotnie niższe niż w domach budowanych w technologii opartej na betonie komórkowym. Domy z paneli SIP dają także duże możliwości związane z wyborem ogrzewania. W takich budynkach można z powodzeniem zastosować piec na paliwo stałe, ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Jeśli inwestorowi zależy natomiast na wysokim wskaźniku energooszczędności warto zastanowić się nad inwestycją w pompę ciepła.

Domy oparte na technologii SIP to nowoczesne i ekologiczne budynki, które stają się bardzo ciekawą alternatywą dla domów budowanych metodą tradycyjną.