dom energooszczędny vs pasywny

Domy energooszczędne i pasywne mają wiele cech wspólnych, jednak należy poznać także różnice. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom budowlanym możliwe jest skuteczne zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. Ma to bezpośredni wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Nie bez znaczenia jest również wpływ na środowisko naturalne. Istnieje szereg sposobów na odciążenie planety. W dalszej części wpisu zamieszczono zbiór przydatnych informacji, dzięki którym wszystko stanie się jasne.

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny (zwany także niskoenergetycznym) to obiekt budowlany, który wykazuje obniżone zapotrzebowanie na energię (w porównaniu z obiektem tradycyjnym). Dlaczego jest to korzystne? Przede wszystkim dlatego, że takie budynki są tańsze w utrzymaniu. Zastosowanie wysokiej klasy materiałów izolacyjnych sprzyja zatrzymaniu ciepła, a także ogranicza przenikanie chłodu z zewnątrz. Średnie zapotrzebowanie na ciepło wynosi 30-40 kWh/m2 w skali roku. W przypadku starego budownictwa jest ono nawet trzykrotnie wyższe.

W domach energooszczędnych nie ma miejsca na mostki termiczne – obszary, przez które „ucieka” ciepło. Bardzo często wdrażane są takie rozwiązania, jak fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła. Dużym zainteresowaniem cieszą się także rekuperatory tego typu: https://flexitpolska.pl/rekuperatory/, czyli specjalnie zaprojektowane systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła.

Czym jest dom pasywny?

Dom pasywny również zaliczany jest do budynków niskoenergetycznychWarto jednak wiedzieć, że musi on spełniać o wiele bardziej restrykcyjne normy i standardy. Zapotrzebowanie na ciepło nie powinno przekraczać 15 kWh/m2 w skali roku. Kluczową rolę odgrywa także pasywne (bierne) pozyskiwanie energii. Dzięki promieniom słonecznym wpadającym do wnętrza od strony południowej koszty ogrzewania przestrzeni mieszkalnych są jeszcze niższe.

Dom pasywny musi zostać właściwie zaprojektowany, ponieważ musi spełniać konkretne wymogi. W tym przypadku także wdrażane są takie rozwiązania, jak m.in. fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła, czy rekuperatory.

Co łączy domy energooszczędne i pasywne?

Domy energooszczędne i pasywne wyróżniają się niższym zapotrzebowaniem na ciepło, co bezpośrednio wpływa na koszty utrzymania. Mniejsze zużycie energii sprzyja środowisku naturalnemu. W obu przypadkach wykorzystywane są rozmaite materiały, a ich dobór należy do inwestora. Warunek jest jeden – muszą one spełniać wskazane normy, tak aby nie doszło do naruszenia przepisów prawa budowlanego.

Domy energooszczędne i pasywne to obiekty murowane, drewniane, szkieletowe, prefabrykowane, modułowe. Absolutną podstawę stanowi tutaj:

  • Energooszczędność – dąży się do osiągnięcia możliwie najniższego zapotrzebowania na energię. Umożliwia to wdrożenie technologii wykorzystujących alternatywne źródła energii. Coraz częściej stosowane są systemy inteligentnego domu.
  • Szczelność konstrukcji – w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych niedopuszczalne są mostki termiczne, które nie tylko utrudniają ogrzanie obiektu, ale również przyczyniają się do rozwoju toksycznych grzybów.
  • Termoizolacja – jest niezbędna do tego, aby budynek mógł przez długi czas magazynować ciepło. Do izolacji obiektu stosowane są wysokojakościowe materiały izolacyjne o znakomitych właściwościach użytkowych. Stanowią one nie tylko izolację termiczna, ale również akustyczną.
  • Kształt zwartej bryły – w budownictwie niskoenergetycznym dąży się do obniżenia powierzchni przegród zewnętrznych.

Czym różnią się domy energooszczędne i pasywne?

Domy pasywne mają niższe zapotrzebowanie na energię niż budynki energooszczędne. Oznacza to, że są one najtańsze w utrzymaniu. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla osób, które chcą zminimalizować koszty codziennego życia. Ciepło dostarczane jest przede wszystkim w sposób pasywny, czyli bierny. Wykorzystuje się naturalne źródła energii, dzięki czemu nie ma konieczności montażu standardowych kotłów grzewczych. Ograniczenie strat cieplnych możliwe jest dzięki wdrożeniu wydajnych systemów wentylacji oraz izolacji termicznej.

Dom energooszczędny jest droższy w utrzymaniu niż pasywny, ale jednocześnie tańszy niż tradycyjny. W takich obiektach także wdrażane są rozmaite technologie, które sprzyjają magazynowaniu ciepła wewnątrz budynków. Faktem jest jednak to, że dom energooszczędny jest prostszy w zaprojektowaniu oraz budowie.

Wzniesienie domu pasywnego zwykle kosztuje więcej. Stosowane rozwiązania generują koszty, których nie można uniknąć. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Nie można również nie wspomnieć o możliwości uzyskania dotacji, dzięki którym realizacja przedsięwzięcia stanie się tańsza.

Budownictwo pasywne i energooszczędne – krótkie podsumowanie

Domy energooszczędne i pasywne są do siebie bardzo podobne. Najważniejszą różnicą jest wartość współczynnika zapotrzebowania na energię. W obu przypadkach komfort codziennego życia znajduje się na wysokim poziomie. Jest to również świetny wybór dla tych, którzy troszczą się o losy wspólnej planety. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest przyjazne środowisku naturalnemu.

W dzisiejszych czasach tylko nieliczni decydują się na budowę domu według tradycyjnych technologii. Wzniesienie takiego budynku wymaga mniejszych nakładów finansowych, jednak jego utrzymanie jest o wiele droższe. Niższy koszt budowy to tylko pozorna oszczędność.