Jednym z najbardziej popularnych elementów architektury ogrodowej są donice. Ich zadaniem jest przede wszystkim możliwość nasadzenia roślin w donicy, a nie w gruncie, co daje spore możliwości jeśli chodzi o przenoszenie roślin w dowolne miejsce bez konieczności przesadzania. W ostatnim czasie coraz częściej mówi się jednaj o dekoracyjnych walorach donic, zwłaszcza drewnianych. Drewno ma jednak wiele odmian, warto dobrze wybrać donicę, aby zakup uznać za udany.
Donice drewniane to ponadczasowy design
Są materiały, które stają się modne i przemijają po kilku sezonach. Nie dotyczy to jednak drewna, a więc naturalnego materiału, który jest w modzie od dziesiątek lat. Zmienia się jedynie kształt oraz kolorystyka, natomiast sam materiał jest nadal doceniany przez inwestorów. Najlepszym przykładem są donice drewniane, które są doskonałym uzupełnieniem tarasu czy wejścia do domu. Występują w wersji prostokątnej, kwadratowej czy sześciokątnej. Popularne są również donice wysokie czy na nogach, a także donice na warzywa i zioła. Przykładowe produkty możesz sprawdzić na stronie producenta EDENA.
Komfort w ogrodzie
Donice drewniane zapewniają wygodę użytkowania. Wystarczy nasypać ziemi ogrodowej, zasadzić rośliny i cieszyć się ich wyglądem. Nie trzeba grzebać w ziemi, martwić się o wiecznie przeszkadzające chwasty. Donice z drewna cieszą się również elastycznością. W łatwy sposób można je przestawić w dowolne miejsce w ogrodzie czy na tarasie. Najmniejsze modele z prawdziwego drewna ważą mniej niż 10 kg, średnie modele około 15-20 kg. Najtrudniej przestawiać największe modele o długości 150-200 cm czy wysokie donice na 100 cm wysokości i na przykład 100 cm szerokości. Takie donice ważą często ponad 30kg – to jednak nadal mniej niż donice kamienne. Nawet przy najcięższych modelach 2 osoby spokojnie poradzą sobie z przeniesieniem donicy w inne miejsce,
Na co zwrócić uwagę kupując donice drewniane?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli o zróżnicowanych cenach. Tańsze donice z drewna sosnowego, słabiej zaimpregnowane, bez solidnych łączeń kosztują nawet 90-100 zł (nie mylić z produktami drewnopodobnymi, które są jeszcze tańsze).
Droższe donice z drewna świerkowego, malowane 2 krotnie dobrym systemem impregnacji, łączone na sztywno wkrętami ciesielskimi kosztują od 250-300 zł w górę. Takie donice powinny cieszyć oko znacznie dłużej niż tańsze rozwiązania, które niestety częściej ulegają uszkodzeniom mechanicznym niż droższe odpowiedniki.
Donica drewniana to wbrew pozorom bardzo trwały materiał, który nie rdzewieje (jak metal) i nie traci swoich walorów estetycznych pod warunkiem, że jest dobrze zaimpregnowana. Warto zwrócić uwagę jakie farby do drewna są wykorzystywane przez producenta. Jeśli najtańsze, produkt może nie być tak trwały jak byśmy chcieli. Jeśli donice są 2-krotnie pomalowane systemem np. Adler lub Tikkurila to możemy spać spokojnie, Takie donice będą dobrze zabezpieczone.
Ważne jest również samo drewno. Donice obrabiane na sucho, z suszonego drewna dają większe bezpieczeństwo i pewność trwałości. Taki materiał już sam w sobie jest trwały, nawet bez impregnacji. Niestety na rynku jest wiele modeli donic z mokrego drewna, które po 1 sezonie nie wygląda dobrze.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na trwałość donicy z drewna jest system montażu. Niektóre firmy, aby oszczędzić stosują łączenia na zszywki. Taki sposób niestety nie gwarantuje donicy sztywności i trwałości. Najlepszym sposobem są solidne, antykorozyjne wkręty do drewna, stosowane na przykład przy budowie domów modułowych.