Każdemu zależy na tym, aby jak najszybciej wprowadzić się do nowego domu. W przypadku tradycyjnego budownictwa należy niestety uzbroić się w cierpliwość. Budowa trwa wiele miesięcy, trzeba ciągle wszystkiego doglądać, pojawiają się także nierzadko dodatkowe koszty w trakcie realizacji inwestycji. Należy również liczyć się z różnymi nieprzewidzianymi trudnościami. Jeśli komuś zależy na szybkim i precyzyjnym postawieniu wymarzonego lokum, to powinien zdecydować się na budownictwo modułowe
Za granicą cieszy się ono ogromną popularnością, ale w Polsce również przybywa coraz więcej inwestorów.
Zalety domów modułowych
Liczne zalety domów modułowych sprawiają, że decyduje się na nie coraz więcej osób. Obecnie można liczyć na mnogość ciekawych projektów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować swój wymarzony dom od podstaw, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Elementy składające się na domy modułowe powstają w fabryce. Są one przywożone gotowe na plac budowy, po czym tworzy się z nich solidną i trwałą konstrukcję. Można to porównać do układania klocków. Montażem domu modułowego zajmuje się ekipa budowlana, na którą składają się wykwalifikowane osoby, dysponujące nowoczesnym zapleczem technicznym. Każdy element powstaje pod ścisłą kontrolą, musi spełniać rygorystyczne normy.
Ogromną zaletą domów modułowych jest to, że można je stawiać, niezależnie od warunków pogodowych. Budowa jest relatywnie tania ze względu na przemysłowe wytwarzanie elementów, co przekłada się na niższe koszty produkcyjne. Zrealizowanie inwestycji zajmuje kilkanaście tygodni. Wystarczy wykonać fundamenty, po czym zamontować gotowe elementy, co można zrobić nawet w okresie zimowym. Nie trzeba pilnować placu budowy ani zatrudniać nadzoru budowlanego. Domy modułowe powstają przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii. Można liczyć na brak konieczności sprzątania placu budowy. Możliwe jest nawet zdemontowanie domu modułowego w dowolnym momencie i zabranie ze sobą niektórych elementów, jeśli ktoś planuje się przeprowadzić. Domy modułowe mogą być w wersji energooszczędnej, pasywnej i niskoenergetycznej.